روش های درمان سوزاک با طب سنتی

درمان سوزاک با طب سنتی

در این مقاله موضوعات زیر را بررسی می‌کنیم

درمان سوزاک با طب سنتی

سوزاک یکی از بیماری‌های مقاربتی یا همان بیماری‌های انتقال یافته از طریق رابطه جنسی (STD) است که با برقراری رابطه جنسی با فرد مبتلا به فرد سالم منتقل می‌شود.

سوزاک توسط یک باکتری تحت عنوان نایسریا گونوریا ایجاد می‌گردد و از آن‌جایی که عامل ایجاد کننده این معضل باکتری است، برای درمان به وسیله دارو باید از آنتی بیوتیک استفاده شود. اگرچه که این تنها روش درمان سوزاک نیست و در واقع می‌توان این عارضه را با کمک طب سنتی هم از بین برد.

روغن‌های گیاهی

طب سنتی را نمی‌توان از روغن‌های گیاهی جدا کرد. گیاهان زیادی هستند که خاصیت درمانی بالایی دارند و به همین دلیل است که اکثر اوقات از روغن این گیاهان به منظور درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود.

موارد استفاده از روغن‌های گیاهی برای درمان سوزاک متفاوت هستند و این کار به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. این روش‌های مختلف می‌توانند شامل استفاده از روغن‌های گیاهی به صورت خوراکی با استفاده از ریختن درون غذا، استعمال روغن گیاهی به صورت مستقیم بر روی عفونت یا التهاب ایجاد شده به منظور جلوگیری از پیشرفت آن و روش‌های دیگری که در ادامه خواهیم دید باشد.روغن های گیاهی

در صورتی که می‌خواهید با استفاده از داروهای شیمیایی سوزاک را درمان کنید، بهتر است نگاهی به مقاله سوزاک داشته باشید.

روغن زیتون

روغن زیتون از برگ زیتون گرفته می‌شود که دارای اولئوروپین است که می‌تواند موجب تقویت سیستم ایمنی بدن انسان شده و آن را برای مبارزه بهتر با باکتری و عفونت کمک نماید.

یکی از بهترین و راحت‌ترین روش‌های استفاده از روغن زیتون به منظور درمان بیماری، استفاده از این روغن در غذاست. همچنین ریختن چند قطره از روغن در محل ایجاد عفونت در صورت امکان می‌تواند احساس سوزش و درد ناشی از التهاب را کاهش دهد. روغن زیتون از برگ زیتون

روغن پونه

روغن پونه کوهی هم یکی از پرخاصیت‌ترین مواد گیاهی است که برای درمان بسیاری از بیماری‌های باکتریایی، ویروسی و قارچی استفاده می‌شود.

این گیاه دارای ماده‌ای تحت عنوان کاروکراول است که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به مبارزه بهتر با بیماری کمک می‌کند. علاوه بر استفاده موضعی از این روغن، در صورتی که می‌خواهید آن را به صورت خوراکی مصرف کنید بهتر است چند قطره از آن را با آب ولرم مخلوط کرده و بنوشید.

از تشخیص و درمان سوزاک در زنان بیشتر بدانید

درخت چای

روغن درخت چای یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های طب سنتی به منظور درمان سوزاک و بیماری‌های مشابه بوده است. از روغن درخت چای هم مانند موارد بالاتر به صورت موضعی می‌توان استفاده کرد. روغن درخت چای

بانوانی که به سوزاک مبتلا شده‌اند می‌توانند تامپون خود را به این روغن آغشته کرده و در محل قرار دهند.

رژیم غذایی

جالب است بدانید که رژیم غذایی مناسب می‌تواند در درمان و سرعت بهبود سوزاک کمک بسیاری به بیماران بکند. در صورت مبتلا شدن به این بیماری، حذف یا اضافه کردن یک سری از مواد غذایی از رژیم غذایی می‌تواند در درمان و مدیریت بیماری کمک زیادی کند.

به عنوان مثال ماست، ماده غذایی است که اکثر ایرانی‌ها از آن در وعده‌های روزانه خود استفاده می‌کنند و این ماده با دارا بودن پروبیوتیک که یک باکتری مفید برای بدن انسان است، می‌تواند با باکتری ایجاد کننده سوزاک یعنی نایسریا گانوریا مبارزه نماید.سوزاک علاوه بر این ماست به علت خاصیت خنک کنندگی که دارد، می‌تواند در صورتی که محل عفونت دارای سوزش است، از این طریق هم به بیمار کمک کند.

یکی دیگر از مواد غذایی مفید برای درمان سوزاک ویتامین C است. ویتامین سی موجود در بسیاری از مرکبات تقویت کننده سیستم ایمنی است و به مبارزه با سوزاک کمک می‌کند.

سیر یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین مواد غذایی است که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل استفاده از سیر ماده‌ای تحت عنوان آلیسیک است که در سیر وجود دارد و خاصیت ضد باکتریایی داشته و همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.سیر

سرکه هم یکی دیگر از مواد غذایی است که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مخصوصاً بیماری‌های عفونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرکه سیب یکی از قوی‌ترین آنتی بیوتیک‌های طبیعی است که برای درمان سوزاک بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرکه سیب بیشتری اثرگذاری را زمانی دارد که به صورت موضعی استفاده شود.

بدین منظور بهتر است یا وارد تشت یا وانی شوید که با سرکه سیب پر شده است و یا مقداری از آن را در صورت امکان با روغن زیتون یا رزماری مخلوط کرده و روی محل عفونت قرار دهید، بهتر است که محل مورد نظر را پس از این کار بانداژ کنید تا سرکه بتواند تا مدتی اثر کامل خود را بر روی عفونت بگذارد. سرکه سیب

زینک یا همان روی یکی دیگر از مواد غذایی تقویت کننده سیستم ایمنی است که در بسیاری از مواد خوراکی مانند کنجد، عدس، لوبیا، جو، زرده تخم مرغ و … پیدا می‌شود.

از تشخیص و درمان سوزاک در مردان بیشتر بدانید

همانند زینک سبزیجات مختلفی هم هستند که دارای موادی مانند فلانوئید و آنتی اکسیدان‌های دیگر بوده و موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شوند.

زینک

گیاهان دارویی

علاوه بر روغن‌های گیاهی، داروهایی که از گیاهان بدست می‌آیند هم همیشه عضوی جداناپذیر از طب سنتی بوده‌اند. در این بخش به داروهای گیاهی که می‌توانند در درمان سوزاک و بیماری‌های مشابه آن تاثیرگذار باشند نگاهی خواهیم داشت.

  • رزماری: رزماری یکی از گیاهانی است که خاصیت ضد ویروس و باکتری دارد. رزماری را باید به صورت نوشیدنی مصرف کرد و برای این کار بهتر است که یک قاشق غذاخوری را به یک لیوان آب اضافه کرده و هفته‌ای چند بار این ترکیب را بنوشید. همچنین چای رزماری هم یکی دیگر از روش‌های استفاده از این گیاه مفید برای درمان و بهبود سوزاک است.رزماری
  • اکالیپتوس: اکالیپتوس هم یکی از گیاهانی است که دارای خواص ضد میکروب بوده و می‌تواند در درمان بیماری‌های عفونی به کمک انسان بیاید. نحوه استفاده از اکالیپتوس به این صورت است که باید از این گیاه یک محلول شستشو بدست بیاورید که کار ساده‌ای است. برای این کار کافیست برگ اکالیپتوس را درون ظرف آب قرار داده و به مدت ده الی پانزده دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید. نسبت وزن اکالیپتوس به آب بدین صورت است که به ازای 10 گرم برگ اکالیپتوس، باید 1 لیتر آب داشته باشید. از محلول بدست آمده می‌تواند برای شستشوی محل عفونت استفاده کرد.
  • گیاه خار مریم: یکی از مورد استفاده‌ترین گیاهان دارویی برای درمان سوزاک گیاه خار مریم است. در واقع پزشکان طب سنتی با استخراج ماده‌ای تحت عنوان سیلیمارین که از این گیاه گرفته می‌شود، می‌توانند به خوبی در درمان سوزاک عمل کنند. خار مریم
  • آلوئه‌ورا: آلوئه‌ورا یکی از گیاهان همه فن حریف است که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از بیماری‌های پوستی گرفته تا بیماری‌های عفونی کاربرد دارد. در زمینه درمان سوزاک یک نوع از این گیاه تحت عنوان باربادنسیس میلا (Barbadensis Milla) می‌تواند در درمان سوزاک موثر واقع شود. برای استفاده از این گیاه برای درمان سوزاک، باید گیاه را از وسط شکافت و ژل میان آن را به صورت موضعی بر روی محل عفونت استفاده کرد.

انجام آزمایش hpv در منزل با پاسخگویی سریع و دقیق

خارج از بحث درمانی این بیماری، یکی از مهم‌ترین نکاتی که در زمان ابتلا به سوزاک باید به آن توجه کرد، رعایت بهداشت در بالاترین سطح ممکن است. از آن‌جایی که نایسریا گانوریا عاشق زندگی کردن در نواحی مرطوب است، رعایت موارد زیر برای کنترل بیماری اهمیت بسیار زیادی دارد:

  • خشک و تمیز نگه داشتن نواحی تناسلی و همچنین استفاده از پودر یا هر ماده ضد تعریق دیگر در این نواحی
  • در صورت خیس شدن و یا شنا کردن در آب، لباس‌های خیس باید سریعاً عوض شوند.
  • به هیچ عنوان از لباس‌های زیر تنگ و چسبان استفاده نکنید.

سوزاک

افرادی که دارای سوزاک هستند تا زمانی که بیماری و عفونت به طور کامل از بدنشان پاک نشده است، به هیچ عنوان نمی‌توانند رابطه جنسی به هر نحوی با پارتنر خود داشته باشند. همچنین از آن جایی که سوزاک می‌تواند در چشمان انسان هم پیشروی کند، باید حواستان باشد که از تماس دستان آلوده با چشمان خود اجتناب نمایید. تمامی موارد مربوط به نحوه پیشگیری و مراقبت‌های هنگام ابتلا به سوزاک و همچنین کارهایی که پس از درمان این بیماری باید انجام دهید را می‌توانید در قسمت سوزاک چیست مشاهده نمایید.

درمان سوزاک چه با استفاده از داروهای شیمیایی و چه داروهای گیاهی و طب سنتی در زمان بارداری با کسانی که باردار نیستند کمی متفاوت است.

انجام آزمایش های دوران بارداری در منزل با جواب دقیق و سریع

در واقع با توجه به این که فرد باردار است، استفاده از داروهای شیمیایی و حتی داروها و روغن‌های گیاهی همگی باید با مشورت پزشک باشد. از آن‌جایی که فرد باردار ممکن است به یک سری از روغن‌ها حساسیت نشان دهد، بهتر است قبل از استفاده از پیشنهادات ارائه شده در این مقاله، ابتدا مقداری از روغن را بر روی پوست خود بمالید تا متوجه شوید که بدن به آن حساسیت نشان می‌دهد یا خیر.  سوزاک در بارداری

سوالات متداول

1 – آیا طب سنتی در درمان سوزاک موثر است؟

مانند بسیاری دیگر از بیماری‌ها، طب سنتی در مورد بیماری‌های عفونی و در این مورد سوزاک هم حرف‌هایی برای گفتن دارد. با استفاده از بسیاری از گیاهان دارویی می‌توان اثرات این بیماری را خنثی کرده و آن را درمان کرد.

2 – از چه روغن‌های گیاهی برای درمان سوزاک استفاده می‌شود؟

روغن‌های گیاهی مختلفی مانند روغن پونه، روغن زیتون، روغن درخت چای و … هستند که در درمان سوزاک بسیار موثر واقع می‌شوند.

3 – از چه مواد غذایی برای درمان سوزاک باید استفاده کرد؟

مواد غذایی مختلفی هستند که دارای ترکیبات ضد باکتریایی و قارچی بوده و می‌توانند در درمان سوزاک موثر باشند، مانند ماست، سیر، سبزیجات، زینک، سرکه و …

آموزش‌های بیشتر

عوارض الکل و ماندگاری آن دربدن
سایر بیماری‌ها

عوارض الکل و ماندگاری آن در بدن

عوارض کبدی الکل و تأثیر طولانی مدت آن بر سلامت کبد کبد یکی از اعضای حیاتی بدن است که وظیفه تصفیه و فرآوری مواد مخرب

سرطان مثانه در مردان
سرطان

سرطان مثانه در مردان چیست؟

سرطان مثانه در مردان: علائم، عوامل خطر و روش‌های پیشگیری سرطان مثانه یک بیماری خطرناک است که اغلب در سلول‌های مثانه، عضوی که مسئول ذخیره

مشاوره رایگان بگیرید

سوال خود را از متخصصین ما بپرسید
Call Now Button