سوزاک چیست؟ نشانه‌ها و علائم بیماری، تشخیص و پیشگیری

سوزاک

در این مقاله موضوعات زیر را بررسی می‌کنیم

سوزاک چیست

بیماری‌های مقاربتی انتقال یافته از طریق رابطه جنسی یا همان STDها، بیماری‌های خطرناکی هستند. این عارضه نه تنها می‌تواند برای خود بیمار دردناک باشد، بلکه می‌تواند به سرعت به دیگران هم انتقال پیدا کند.

سوزاک (Gonorrhea) یک عفونت انتقال یافته از طریق رابطه جنسی (STI) است که معمولاً علائمی ندارد مخصوصاً در خانم‌ها. در صورتی که این بیماری علائمی از خود نشان دهد این نشانه‌ها با توجه به جنسیت فرد متفاوت هستند.

لیست بیماری های عفونی که باید بدانید

سوزاک

همان‌طور که گفته شد سوزاک یک عفونت انتقال یافته جنسی است که توسط باکتری تحت عنوان نیسریا گانوریا (Neisseria Gonorrhoeae) ایجاد می‌شود. سوزاک از طریق مایعات جنسی مانند ترشحات واژن و منی منتقل می‌شود و ممکن است هر کسی با رابطه جنسی مقعدی، دهانی یا واژینال به آن مبتلا شود. سوزاک معمولاً با علائم خاصی همراه نیست و همین موضوع است که باعث می‌شود بدون این که بدانید خود و پارتنرتان را با آن درگیر کنید. انجام تست‌های مخصوص این بیماری همان‌طور که توسط پزشکان پیشنهاد می‌شود و همچنین انجام رابطه جنسی امن می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری را کاهش دهد.

سن درگیر شدن با بیماری

تمامی افراد با هر سن و سال و جنسیتی که فعالیت جنسی دارند می‌توانند به این عارضه دچار شده و آن را به پارتنر یا پارتنرهای جنسی خود هم منتقل کنند. همچنین جالب است بدانید که این بیماری هنگام تولد نوزاد می‌تواند به وی هم انتقال یابد.تولد نوزاد و سوزاک

اگرچه با این وجود در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید، ریسک بالاتری برای ابتلا به این بیماری نسبت به دیگران خواهید داشت:

·         سن کمتر از 25 سال

·         سابقه ابتلا به بیماری یا عفونت‌های مقاربتی

·         استفاده نکردن از کاندوم هنگام برقراری رابطه جنسی

·         رابطه جنسی داشتن با یک یا چند نفر که تست منفی برای سوزاک نداشته‌اند

·         مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی برقرار می‌کنند

سوزاک دومین STI شایع ایجاد شده توسط باکتری بعد از کلامیدیاست. عفونت‌های سوزاک و کلامیدیا معمولاً به همراه یکدیگر اتفاق می‌افتند. فقط در امریکا به صورت سالانه 1.14 میلیون عفونت سوزاک جدید رخ می‌دهد و نیمی از این عدد مربوط به افراد با سن 15 تا 24 سال است.

نشانه‌ها و علائم

همان‌طور که بالاتر اشاره شد، سوزاک معمولاً نشانه خاصی ندارد و این موضوع بخصوص برای بانوان خیلی بیشتر صدق می‌کند. اگر نشانه‌ای را تجربه کنید، ممکن است با توجه به جنسیت شما با دیگران متفاوت باشد.

علائم در بانوان

افرادی که در زمان تولد به عنوان Female تعیین جنسیت شده‌اند؛ شامل زنان و مردان دوجنسیتی، معمولاً علائمی تجربه نمی‌کنند. به همین دلیل است که اگر حس می‌کنید در معرض ابتلا به این بیماری قرار گرفته‌اید، باید حتماً آزمایش انجام دهید. در هر صورت زمانی که علائم خود را نشان می‌دهند، ممکن است به صورت زیر باشند:

·         ترشحات غیرمعمول واژن (معمولاً سفید یا زرد)

·         درد در حین رابطه جنسی

·         خونریزی واژن بین دوره‌های ماهیانه

·         احساس سوزش یا درد حین ادرار

·         احساس درد در پایین شکم یا لگن درد در زیر شکم یا لگن

علائم در آقایان

افرادی که در زمان تولد به عنوان Male تعیین جنسیت شده اند؛ شامل مردان و زنان دوجنسیتی، به احتمال زیاد در صورت ابتلا به این بیماری علائمی را تجربه خواهند کرد.

از درمان سوزاک در مردان و نحوه تشخیص آن بیشتر بدانید 

اگرچه که همچنان احتمال دارد که تا هفته‌ها بعد از این که در معرض بیماری بوده‌اید، علائمی نداشته باشید و بدون این که بدانید پارتنر خود را هم آلوده کنید.

این علائم می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

·         ترشحات غیرمعمول آلت (معمولاً سفید، زرد یا سبز)

·         درد و زخم در بیضه‌هادرد در بیضه

·         احساس سوزش یا درد حین ادرار

علائم در هر دو جنس

هر دو جنس مرد و زن می‌توانند سوزاک را در گلو (از طریق رابطه جنسی دهانی) یا مقعد (رابطه مقعدی) دریافت کنند. این مدل عفونت‌ها نسبت به سوزاکی که بر روی نواحی تناسلی تاثیر می‌گذارد، کمتر دیده می‌شود.

نشانه‌های این بیماری می‌توانند موارد زیر باشند:

·         احساس خارش، خشکی و درد در گلو

·         احساس خارش، ترشحات غیرمعمولی و درد در مقعد

علل ایجاد بیماری

زمانی که باکتری مخصوص سوزاک از طریق مایعات جنسی مانند ترشحات واژن یا منی وارد بدن شما شود، به این عفونت مبتلا می‌شوید. باکتری می‌تواند از طریق مقعد، آلت، واژن و دهان این کار را انجام دهد. نه مرد و نه زن نیاز به رسیدن به مرحله ارگاسم برای پخش کردن باکتری ندارند. در افرادی که در زمان تولد به عنوان Female تعیین جنسیت می‌شوند شایع‌ترین مکان این عفونت گردنه رحم است که بین واژن و خود رحم قرار دارد. عفونت دهانه رحم

در افرادی که زمان تولد به عنوان Male تعیین جنسیت شده‌اند عفونت معمولاً در مجرای ادراری شروع می‌شود.

همان‌طور که گفتیم سوزاک مسری است و به سادگی از طریق فعالیت‌های جنسی منتقل می‌شود اگرچه که تمامی فعالیت‌های جنسی یا انتقال مایعات جنسی حتماً شما را در معرض ابتلا به این بیماری قرار نمی‌دهد. شما نمی‌توانید از طریق فعالیت‌های زیر به این عارضه مبتلا شوید:

·         بوسه، بغل کردن و گرفتن دست فرد مقابل

·         به اشتراک گذاشتن غذا، نوشیدنی یا نقره‌جات

·         استفاده از دستشویی عمومی

·         تنفس هوایی که کسی در آن سرفه یا عطسه کرده باشد

تشخیص بیماری

پزشک متخصص از شما سوالاتی در مورد علائم و سابقه جنسی‌تان می‌پرسد. سپس باید از ادرار یا ترشحات بدنی شما آزمایش گرفته شود تا وجود یا عدم وجود باکتری ایجاد کننده سوزاک تعیین شود.

تشخیص

زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید، وی ممکن است کارهای زیر را برای تشخیص بیماری انجام دهد:

·         معاینه لگن، نمونه برداری از مایع ترشح شده در گردنه رحم برای آزمایش

·         نمونه برداری از مایع ترشح شده از آلت برای آزمایش

·         نمونه برداری از بزاق دهان یا ترشحات مقعد برای انجام آزمایش

·         آزمایش ادرار

پزشک متخصص قطعاً می‌داند که کدام یک از آزمایش‌های مربوط به سوزاک بهترین بازخورد را برای شما خواهد داشت و این آزمایش به چه نمونه‌ای برای انجام شدن نیاز دارد. متخصص همچنین ممکن است آزمایش کلامیدیا را هم از شما بگیرد چرا که همان‌طور که گفتیم، این دو بیماری معمولاً در کنار یکدیگر رخ می‌دهند.آزمایش کلامیدیا

درمان بیماری

برای درمان سوزاک به آنتی بیوتیک نیاز است. پارتنر شما هم باید بلافاصله و همزمان با شما دوره درمانی را آغاز کند.

از روش درمان سوزاک با طب سنتی بیشتر بدانید.

پزشک متخصص احتمالاً داروی سفتری‌اکسون (Ceftriaxone) را به شما پیشنهاد می‌کند که دوز آن به وزن شما بستگی دارد:

·         اگر کمتر از 150 کیلوگرم وزن داشته باشید 500 میلی گرم سفتری‌اکسون برای‌تان کافیست.

·         اگر بیشتر از 150 کیلوگرم وزن داشته باشید 1 گرم سفتری‌اکسون برای شما کافیست.

اگر به داروی مذکور حساسیت داشته باشید، ممکن است پزشک جنتامیسین (Gentamicin) به میزان 240 میلی گرم و دو گرم آزیترومایسین (Azithromycin) برای شما تجویز نماید که به صورت قرص استفاده می‌شوند. آنتی بیوتیک ها

پزشک متخصص ممکن است داروهای دیگری هم مانند دوکسی‌سیکلین (Doxycycline) تجویز نماید تا بتواند عفونت همراه شده با کلامیدیا را هم از بین ببرد.  دنبال کردن دستورالعمل‌های پزشک برای زمان و نحوه استفاده از داروها بیشترین اهمیت را در این پروسه دارد. در نظر گرفتن بهترین روش درمانی برای از بین بردن عفونت اهمیت زیادی دارد چرا که می‌تواند بدن شما را از باکتری پاکسازی نماید. در نظر داشته باشید که روش‌های درمانی مورد نظر نمی‌توانند کارهای زیر را انجام دهند:

·         از بین بردن آسیب‌های وارده به بدن توسط عفونت قبل از شروع دوره درمانی.

·         محافظت از شما در برابر عفونت‌های سوزاک ایجاد شده در آینده.

بسیار اهمیت دارد که همان‌طور که پزشک متخصص گفته است دستورالعمل‌های مصرف داروها را دنبال کنید، حتی اگر علائم و نشانه‌هایتان بهبود یابند و احساس بهتری داشته باشید. همچنین شما نباید هیچوقت از داروهای دیگران برای درمان بیماری خود استفاده کنید چرا که با انجام این کار درمان عفونت بسیار سخت‌تر از گذشته می‌شود.

استفاده از آنتی بیوتیک‌ها اهمیت زیادی دارد مخصوصاً وقتی در مورد سوزاک صحبت می‌کنیم. سوزاک در حال حاضر قابل درمان است، اما روز به روز نسبت به آنتی بیوتیک‌ها مقاوم‌تر می‌شود. بعضی از مدل‌های سوزاک هستند که در حال حاضر هم نسبت به آنتی بیوتیک مقاومت زیادی دارند و تحت عنوان ” سوپر سوزاک (Super Gonorrhea) ” شناخته می‌شوند. سوزاک فوق العاده

پیشگیری از بیماری

تنها راه جلوگیری از ابتلا به سوزاک این است که رابطه جنسی نداشته باشید که برای اکثر مردم این راه حل منطقی نیست، بنابراین هدف واقع‌گرایانه این است که تا جایی که می‌توانیم خودمان را از قرار گرفتن در معرض این بیماری و پخش کردن آن در میان دیگران محافظت کنیم. برای کاهش ریسک ابتلا به این بیماری می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

·         استفاده همیشگی از کاندوم هنگام برقراری رابطه جنسی استفاده منظم از کاندوم

·         عدم برقراری رابطه جنسی با شخصی که دارای عفونت فعال در بدنش است

·         عدم برقرار رابطه جنسی با کسی که دارای علائم سوزاک است

·         محدود کردن پارتنرهای جنسی و صحبت کردن بدون احساس خجالت و شرمساری در مورد فعالیت‌های جنسی

·         انجام آزمایش تشخیص سوزاک هم برای خود و هم پارتنر

همان‌طور که پیداست در صورتی که از نظر جنسی فعال باشید هیچ شیوه بی نقصی برای در امان ماندن از سوزاک وجود ندارد، در عوض استفاده از کاندوم می‌تواند ریسک ابتلا را بسیار کاهش دهد.

زمان انجام آزمایش برای شناسایی بیماری

برای بانوانی که کمتر از 25 سال سن دارند پیشنهاد می‌شود که به صورت سالانه آزمایش سوزاک را انجام دهند. حتی در صورت انجام ندادن رابطه جنسی، باز هم ممکن است به صورت سالانه در صورتی که در معرض بیماری بوده‌اید، نیاز به انجام آزمایش داشته باشید. فاکتورهای ریسکی این بیماری در بانوان سن و فعالیت جنسی و همچنین میزان شیوع بیماری سوزاک در منطقه‌ای که زندگی می‌کنید، هستند.

انجام آزمایش hpv در منزل با پاسخگویی سریع و دقیق

تبدیل سوزاک به بیماری‌های دیگر در بانوان

درمان نکردن سوزاک به طور کل یا حتی خارج از زمان مناسب می‌تواند منجر به عوارض جانبی شدیدی مانند موارد زیر شود:

·         سرایت به دیگر ارگان‌های تولیدمثل، که شامل رحم و لوله‌های فالوپ می‌شود و نتیجه آن مبتلا شدن به بیماری لگن آتشین (Pelvic Inflammatory Disease) است. این بیماری می‌تواند در نهایت منجر به ناباروری و حاملگی بیرون از رحم شود که خود برای جان مادر و بچه درون شکم وی بسیار خطرناک هستند.

·         در صورتی که مادر به سوزاک مبتلا باشد، ممکن است جنین در شکم وی دچار یک سری مشکلات عفونی در چشم خود شده که در نهایت می‌توانند منجر به کور شدن وی شوند.

·         بیماری می‌تواند به دیگر اعضای بدن سرایت کرده و باعث ایجاد زخم‌های دردناک و ورم کرده، سوختن کبد، آسیب به دریچه قلب و آسیب به مغز شود.بیماری التهابی لگن

تبدیل سوزاک به بیماری‌های دیگر در آقایان

·         ناباروری

·         زخم مجاری ادراری

·         احساس سوزش در بیضه‌ها

·         احساس سوزش و درد در پروستات

·         در صورت پخش شدن بیماری در دیگر ارگان‌های بدن می‌تواند باعث ایجاد زخم‌های دردناک و ورم کرده، احساس سوزش در کبد، آسیب به دریچه قلب و آسیب مغزی شود.

پکیج سلامتی چکاپ آقایان به صورت کامل در آسان‌تست 

رابطه جنسی بعد از درمان

پزشک متخصص به شما در مورد زمانی که می‌توانید دوباره رابطه جنسی داشته باشید، دستورالعمل‌هایی خواهد داد. معمولاً باید حداقل تا یک هفته بعد از این که شما و پارتنرتان دوره مصرف دارو را به اتمام رساندید، صبر کنید. همچنین پیشنهاد می‌شود که تا زمانی که هیچ علائم و نشانه‌ای از بیماری در بدن هیچکدام از دو طرف مشاهده نشود، رابطه جنسی میان‌شان برقرار نشود.

آیا سوزاک دارای بوی خاصی است؟

ترشحات بودار غیرطبیعی معمولاً از نشانه‌های سوزاک به حساب نمی‌آیند. ترشحات بودار واژن، خصوصاً با بویی شبیه به ماهی، ممکن است نشانه‌ای مبنی بر وجود عفونتی بی ربط به سوزاک باشد. در هر صورت اگر متوجه ترشحات غیرمعمول بودار شدید و نگران سلامتی خود بودید، بهتر است که سریعاً به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

کدام بدتر است، کلامیدیا یا سوزاک؟

هر دو بیماری سوزاک و کلامیدیا به شدت مسری بوده و در صورتی که درمان نشوند، می‌توانند آسیب‌های جبران ناپذیری به سلامت شما وارد کنند. با انجام رابطه جنسی امن باید سعی کنید که از هر دو مدل عفونت مذکور تا حد ممکن دوری کنید و در صورتی که ناچاراً با آن‌ها درگیر شدید، سریعاً به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

همان‌طور که بارها اشاره کردیم؛ با استفاده از کاندوم هنگام برقراری رابطه جنسی می‌توان از سوزاک و تقریباً تمامی مدل‌های بیماری‌های مقاربتی انتقال یافته از طریق رابطه جنسی دوری کرد. این موضوع برای سوزاک اهمیت دوچندان دارد چرا که معمولاً علائم و نشانه‌ای از خود بروز نمی‌دهد. اگر در معرض این بیماری قرار گرفتید، اجازه ندهید که احساس شرمساری جلوی شما را برای مراجعه به پزشک بگیرد. سوزاک درمان نشده می‌تواند آسیب‌های بلندمدتی را به سلامت شما وارد کند و ممکن است به بیماری‌های خطرناک دیگری مبتلا شوید در حالی که در مراحل اولیه بیماری به راحتی با مصرف یک دوره آنتی بیوتیک می‌تواند عفونت را از بین ببرید.

سوالات متداول

سوزاک چیست و چگونه بوجود می‌آید؟

سوزاک یک عفونت انتقال یافته از طریق رابطه جنسی یا STI است که توسط باکتری تحت عنوان نیسریا گانوریا ایجاد می‌شود. سوزاک از طریق مایعات جنسی ترشح شده از انسان به دیگران منتقل می‌گردد.

نشانه‌های ابتلا به سوزاک چیست؟

مشکل اصلی این بیماری این است که معمولاً به همراه نشانه خاصی نیست مخصوصاً در خانم‌ها. در صورتی که نشانه‌ای از این بیماری بروز کند می‌تواند شامل درد در حین برقراری رابطه جنسی، ترشحات غیرمعمول از واژن یا آلت و احساس سوزش یا درد حین ادرار باشد.

سوزاک چطور تشخیص داده می‌شود؟

معمولاً با انجام آزمایش ادرار یا نمونه برداری از ترشحات جنسی می‌توان وجود این بیماری را در افراد تشخیص داد.

سوزاک چطور درمان می‌شود؟

درمان این بیماری معمولاً به وسیله قرص‌های آنتی بیوتیک مختلف انجام شده و دوره درمانی می‌تواند چند هفته به طول بیانجامد.  

آموزش‌های بیشتر

عوارض الکل و ماندگاری آن دربدن
سایر بیماری‌ها

عوارض الکل و ماندگاری آن در بدن

عوارض کبدی الکل و تأثیر طولانی مدت آن بر سلامت کبد کبد یکی از اعضای حیاتی بدن است که وظیفه تصفیه و فرآوری مواد مخرب

سرطان مثانه در مردان
سرطان

سرطان مثانه در مردان چیست؟

سرطان مثانه در مردان: علائم، عوامل خطر و روش‌های پیشگیری سرطان مثانه یک بیماری خطرناک است که اغلب در سلول‌های مثانه، عضوی که مسئول ذخیره

مشاوره رایگان بگیرید

سوال خود را از متخصصین ما بپرسید
Call Now Button