تشخیص و درمان سوزاک در مردان

سوزاک در مردان

در این مقاله موضوعات زیر را بررسی می‌کنیم

سوزاک در مردان

سوزاک چیست؟ سوزاک (Gonorrhea) یک عفونت انتقال یافته از طریق رابطه جنسی است. معمولاً این بیماری علائمی ندارد، مخصوصاً در خانم‌هایی که به آن مبتلا می‌شوند. در صورتی که نشانه‌ای وجود داشته باشد، با توجه به ارگان‌های تولید مثل فرد با یکدیگر متفاوت هستند.

سوزاک توسط باکتری تحت عنوان نیسریا گانوریا (Neisseria Gonorrhoeae) ایجاد می‌شود. این باکتری علاقه به زندگی در مناطق خیس و گرم است و به همین دلیل عمدتاً در ارگان‌های تولید مثل انسان زندگی کرده و از طریق مایعات جنسی مانند ترشحات واژن و منی منتقل می‌شود.

همان‌طور که گفتیم سوزاک معمولاً نشانه‌ای ندارد. به همین دلیل احتمال ابتلای پارتنر فردی که مبتلا به این بیماریست، بدون این که متوجه شود زیاد است. طبیعتاً انجام آزمایش‌های مربوطه به صورت مکرر و تمرین رابطه جنسی امن می‌تواند ریسک ابتلا به این عارضه را بسیار پایین بیاورد.رابطه جنسی ایمن

هر کسی با هر سن و سالی که از لحاظ جنسی فعال است می‌تواند به سوزاک مبتلا شود و آن را به پارتنر خود هم منتقل نماید. اگرچه شما در ریسک بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار می‌گیرید در صورتی که بالای 25 سال سن داشته باشید، سابقه ابتلا به بیماری‌های انتقال یافته از طریق رابطه جنسی را داشته باشید، اصول برقراری رابطه امن را رعایت نکنید و با بیش از یک نفر که تست منفی سوزاک ندارد، رابطه جنسی برقرار می‌کنید.

جالب است بدانید که سوزاک دومین بیماری شایع انتقال یافته از طریق رابطه جنسی پس از کلامیدیاست. جالب‌تر این که سوزاک و کلامیدیا معمولاً با هم اتفاق می‌افتند. فقط در کشور امریکا سالانه 1.14 میلیون مورد جدید عفونت سوزاک رخ می‌دهد. نصف این میزان عفونت‌ها مربوط به افرادی است که در بازه سنی 15 تا 24 سال قرار دارند.

علائم و نشانه‌ها

همان‌طور که گفتیم سوزاک عمدتاً نشانه‌ای از خود بروز نمی‌دهد، مخصوصاً در خانم‌ها. اگرچه که بعضی اوقات در خانم‌ها هم این بیماری نشانه‌هایی دارد که می‌تواند در بخش سوزاک در بانوان آن‌ها را مشاهده کنید.

در آقایان، اوضاع کمی متفاوت است. احتمال تجربه علائم بیماری وجود دارد، اگرچه که ممکن است تا چند هفته متوجه هیچ نشانه‌ای نشوید و در این مدت پارتنر یا پارتنرهای خود را هم به بیماری آلوده کنید. علائم سوزاک در آقایان می‌توانند شامل ترشحات سفید، زرد یا سبز از نوک آلت تناسلی، درد یا احساس سوزش در زمان ادرار کردن و درد و ورم در ناحیه بیضه‌ها باشند. درد یا سوزش در هنگام ادرار در مردان

هر دو جنسیت مرد و زن می‌توانند مبتلا به سوزاک در ناحیه گلو و مقعد شوند. این مدل عفونت‌ها نسبت به عفونت سوزاک در اندام‌های جنسی کم‌تر رایج هستند. علائم ابتلا به سوزاک در ناحیه گلو و مقعد عبارتند از:

  • گلو: احساس خارش، پوسته پوسته شدن، درد و مشکل در خوردن و نوشیدن
  • مقعد: خارش، ترشحات غیرعادی، درد به هنگام مدفوع کردن

مسلماً همیشه گفته شده که پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین قبل از این که به درمان این معضل برسیم، شاید بهتر باشد بدانیم که چطور می‌توانیم به این بیماری دچار شویم.

همان‌طور که گفته شد، باکتری نیسریا گانوریا از طریق مایعات جنسی وارد بدن انسان می‌شود. این باکتری می‌تواند از طریق آلت تناسلی، واژن، مقعد یا دهان به بدن وارد شده و پخش شدن آن در بدن هیچ ارتباطی به ارگاسم فرد یا پارتنر وی ندارد. در آقایان عفونت عمدتاً از بخشی از دستگاه تناسلی به نام مجرای ادراری شروع می‌شود، یعنی جایی که ادرار از طریق آن از بدن خارج می‌گردد. باکتری نایسریا گانوریا

در آقایان، رابطه جنسی با فردی که دارای سوزاک است قطعاً وی را هم به این بیماری مبتلا می‌کند. جالب است بدانید که تماس نزدیک دستگاه‌های تناسلی دو نفر با یکدیگر حتی به مدت بسیار کوتاه هم می‌تواند این باکتری را به فرد دیگر منتقل نماید.

دوره درمانی

برای درمان سوزاک معمولاً از آنتی بیوتیک استفاده می‌شود. گرچه درمان سوزاک با طب سنتی هم انجام می‌شود. پارتنر فرد مبتلا هم باید به صورت همزمان این دوره درمانی را شروع کند. در حال حاضر یک شات از سفتری‌اکسون، با دوزی که با توجه به وزن فرد متفاوت است پیشنهاد می‌شود.

  • 500 میلی‌گرم سفتری‌اکسون در صورتی که فرد کمتر از 150 کیلوگرم وزن داشته باشد.
  • 1 گرم سفتری‌اکسون در صورتی که فرد بیشتر از 150 کیلوگرم وزن داشته باشد.

در صورتی که بیمار به سفتری‌اکسون حساسیت داشته باشد، ممکن است پزشک متخصص یک شات از جنتامیسین (Gentamicin) را به همراه 2 گرم از آزیترومایسین استفاده کند. آزیترومایسین را به صورت دهانی استفاده می‌کنند. آزیترومایسین در سوزاک

همچنین پزشک متخصص ممکن است داروهای دیگری را در صورت صلاح دید خود، مانند دوکسی‌سایکلین (Doxycycline) برای از بین بردن عفونت کلامیدیایی که معمولاً به همراه سوزاک بوجود می‌آید، پیشنهاد دهد. در هر صورت بهترین کار دنبال کردن دستورالعمل‌های پزشک متخصص در مورد این که چه داروهایی را در چه زمانی مصرف کنید، است.

همیشه در نظر داشته باشید که دوره درمانی چه کارهایی را می‌تواند انجام دهد و چه کارهایی را نمی‌تواند. دوره درمانی می‌تواند بدن شما را از باکتری پاک کند، اما نمی‌تواند:

  • آسیب‌هایی را که به دلیل وجود عفونت به بدن شما وارد شده است، برگرداند.
  • از شما در برابر عفونت سوزاک در آینده محافظت کند.

پس از گذراندن دوره درمانی، بهترین کار انجام کارهای پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلای دوباره به سوزاک است.

بهترین کاری که برای درمان سوزاک می‌توانید انجام دهید؛ دنبال کردن صحبت‌های پزشک متخصص درباره داروهاست، حتی اگر علائم و نشانه‌ها بهتر شدند و احساس بهتری داشتید، باز هم طبق دستورات پزشک پیش بروید. همچنین، هیچوقت از داروهای دیگران برای درمان بیماری خود استفاده نکنید، این کار باعث می‌شود که دوره درمانی خود شما سخت‌تر و طولانی‌تر شود.درمان سوزاک

مصرف تمامی آنتی بیوتیک‌هایی که پزشک به بیمار می‌دهد اهمیت زیادی دارد، مخصوصاً در مواجهه با سوزاک. سوزاک در حال حاضر قابل درمان است، اما روز به روز نسبت به آنتی بیوتیک‌ها مقاوم‌تر می‌شود. بعضی از مدل‌های سوزاک به سطوح بالایی از مقاومت در برابر آنتی بیوتیک رسیده‌اند که امروزه به آن‌ها سوپر سوزاک (Super Gonorrhea) گفته می‌شود.

چکاپ آقایان

همان‌طور که اشاره کردیم سوزاک در حال حاضر قابل درمان است و در صورتی که به آن مبتلا شدید جای نگرانی وجود ندارد، اما پس از طی کردن دوره درمانی و زمانی که باکتری به طور کامل از بدن شما خارج شد، باید بسیار مراقب باشید که دوباره به این بیماری مبتلا نشوید چرا که هر بار مقاومت این باکتری نسبت به آنتی بیوتیک‌ها بیشتر شده و ممکن است به مشکلات بزرگتری بربخورید.مقاومت سوزاک به آنتی بیوتیک ها

سوالات متداول

1 – آقایان چگونه به سوزاک مبتلا می‌شوند؟

هر نوع رابطه جنسی دهانی، مقعدی و واژینال در صورتی که یکی از دو طرف به سوزاک مبتلا باشد، منجر به مبتلا شدن فرد دیگر هم به سوزاک می‌شود. همچنین در موارد نادر ممکن است فرد به سوزاک در چشمان خود مبتلا شود.

2 – تشخیص سوزاک در آقایان چگونه است؟

علائمی مانند ترشحات سفید، زرد یا سبز غیرعادی، درد یا ورم بیضه‌ها و همچنین احساس سوزش یا خارش به هنگام ادرار کردن نشان می‌دهند که فرد مورد نظر احتمالاً به سوزاک مبتلا شده است.

3 – درمان سوزاک در آقایان به چه صورت است؟

از آن‌جایی که سوزاک توسط یک باکتری ایجاد می‌شود، برای درمان آن از آنتی بیوتیک‌هایی مانند سفتری‌اکسون یا جنتاسیمین استفاده می‌شود.

آموزش‌های بیشتر

عوارض الکل و ماندگاری آن دربدن
سایر بیماری‌ها

عوارض الکل و ماندگاری آن در بدن

عوارض کبدی الکل و تأثیر طولانی مدت آن بر سلامت کبد کبد یکی از اعضای حیاتی بدن است که وظیفه تصفیه و فرآوری مواد مخرب

سرطان مثانه در مردان
سرطان

سرطان مثانه در مردان چیست؟

سرطان مثانه در مردان: علائم، عوامل خطر و روش‌های پیشگیری سرطان مثانه یک بیماری خطرناک است که اغلب در سلول‌های مثانه، عضوی که مسئول ذخیره

مشاوره رایگان بگیرید

سوال خود را از متخصصین ما بپرسید
Call Now Button