تشخیص و درمان سوزاک در زنان

تشخیص و درمان سوزاک در زنان

در این مقاله موضوعات زیر را بررسی می‌کنیم

سوزاک در زنان

سوزاک چیست؟ سوزاک یک عفونت انتقال یافته از طریق روابط جنسی است که توسط باکتری تحت عنوان گانوکوس ایجاد می‌شود. این باکتری ایجاد کننده سوزاک معمولاٌ در ترشحات بیرون آمده از اندام جنسی آقایان و بانوان مشاهده می‌شود.

سوزاک به راحتی میان افرادی که رابطه جنسی محافظت نشده دهانی، مقعدی یا واژنی دارند منتقل می‌شود.  این بیماری می‌تواند ورودی رحم، لوله‌ای که باعث حرکت ادرار به بیرون از بدن می‌شود، مقعد و در موارد نادر چشم یا گلو را آلوده کند.

این عفونت همچنین قابلیت انتقال از مادر باردار به فرزند خود را هم دارد. در صورتی که خانم بارداری به سوزاک مبتلا شود، توصیه می‌شود که تا قبل از این که فرزند خود را به دنیا بیاورد، این بیماری را درمان نماید چرا که در غیر این صورت، کودک تازه به دنیا آمده ممکن است به نابینایی مبتلا گردد.

آزمایش های بعد از بارداری

لازم به ذکر است که سوزاک به وسیله بوسیدن، بغل کردن، استخر، دستشویی، حوله، لیوان و یا بشقاب منتقل نمی‌شود چرا که این باکتری نمی‌تواند مدت زمان زیادی را در خارج از بدن انسان زنده بماند. سوزاک

علائم سوزاک

علائم این بیماری معمولاً تا دو هفته پس از ابتلا پدیدار می‌شوند اگرچه که در بعضی اوقات ممکن است تا ماه‌ها نشانه‌ای از بیماری مشاهده نشود.

تقریباً یک نفر از هر 10 آقا و 5 نفر از هر 10 خانم هیچ نشانه آشکاری را مشاهده نمی‌کنند، بدین معنی که ممکن است بیماری تا چند ماه بدون شروع دوره درمان در بدن باقی بماند.

در بانوان، نشانه‌های سوزاک می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

  • ترشح غیرعادی واژن، که ممکن است کم رنگ یا رقیق باشد و رنگ سبز یا زردی داشته باشد.
  • درد یا احساس سوزش به هنگام ادرار کردن
  • درد یا احساس کرختی در ناحیه زیرین شکم؛ البته این مورد بسیار نادر است. درد یا بی حسی در ناحیه تحتانی شکم در سوزاک
  • داشتن خونریزی میان دو دوره قاعدگی، خونریزی بیشتر از حالت عادی در دوران قاعدگی و خونریزی پس از برقراری رابطه جنسی که این مورد هم نسبت به موارد قبل نادر است.

عفونت در مقعد، گلو یا چشمان

هم مردان و هم زنان می‌توانند دچار عفونت در ناحیه مقعد، گلو و چشمان خود با داشتن رابطه جنسی مقعدی یا دهانی محافظت نشده شوند.

آزمایش هورمونی زنانه

اگر منی یا ترشحات واژن آلوده با چشمان تماس برقرار کنند، همچنین ممکن است فرد به Conjunctivitis یا التهاب ملتحمه دچار شود. عفونت در مقعد می‌تواند موجب ناراحتی، درد یا ترشح شود. عفونت در چشمان هم ممکن است منجر به درد، ورم، ترشح و خارش چشمان شده در حالی که عفونت گلو به احتمال زیاد علائمی در پی نخواهد داشت. ورم ملتحمه

تشخیص سوزاک

تنها راهی که می‌توانید از طریق آن از وجود سوزاک یا هر بیماری انتقال یافته جنسی دیگری مطمئن شوید، انجام آزمایش است.

معمولاً پس از چند روز بعد از انجام رابطه جنسی می‌توانید آزمایش را انجام دهید اما عموماً پیشنهاد می‌شود که برای اطمینان بیشتر تا یک هفته صبر کنید. حتی در صورتی که هیچ نشانه‌ای نداشته باشید هم می‌توانید مورد آزمایش قرار بگیرید.مراحل درمان سوزاک

شناسایی و درمان سوزاک در مراحل اولیه شانس تبدیل بیماری به موارد خطرناک‌تر مانند بیماری التهاب رحم یا عفونت بیضه‌ها را بسیار کاهش می‌دهد. مشکلاتی که از درمان نشدن این بیماری در بلند مدت به وجود می‌آیند مراحل درمانی بسیار سختی دارند.

روش‌های آزمایشی متفاوتی برای تشخیص سوزاک وجود دارند. در بسیاری از موارد، نمونه برداری انجام می‌شود اگرچه که در آقایان عمدتاً به یک آزمایش ادرار ساده اکتفا می‌کنند.

عفونت مقعد، گلو و چشمان

اگر احتمال این وجود داشته باشد که فردی در ناحیه مقعد یا گلو به سوزاک مبتلا شده باشد، دکتر متخصص ممکن است با استفاده از ابزار مخصوص از نواحی مذکور نمونه برداری کند. سوزاک در زنان با آزمایش

اگر نشانه‌های از کنجانکتیویتیس وجود داشته باشد، مانند قرمزی و التهاب چشمان به همراه ترشحات غیرمعمول، ممکن است از این ترشحات برای تشخیص بیماری نمونه برداری شود.

درمان

درمان سوزاک عمدتاً با استفاده از آنتی بیوتیک‌ها صورت می‌گیرد. معمولاً تحت شرایط زیر متخصص از آنتی بیوتیک استفاده می‌کند:

  • آزمایشات نشان می‌دهند که فرد به سوزاک مبتلاست.
  • شانس بالایی برای ابتلا به سوزاک وجود دارد، اگرچه که هنوز نتایج آزمایشات مشخص نشده‌اند.
  • پارتنر جنسی فرد به سوزاک مبتلا شده باشد.

در بسیاری از موارد، دوره درمانی شامل تزریق آنتی بیوتیک می‌شود. همچنین در صورتی که بیمار ترجیح دهد که از قرص‌های آنتی بیوتیک استفاده کند، در اکثر موارد این موضوع هم امکان پذیر است. لازم به ذکر است که درمان سوزاک با طب سنتی هم از محبوبیت بالایی برخوردار است.آنتی بیوتیک برای درمان سوزاک

اگر هر نشانه‌ای از سوزاک وجود داشته باشد، معمولاً طی چند روز بهتر می‌شوند، اگرچه که ممکن است بیش از دو هفته زمان ببرد تا تمام درد در نواحی رحم یا بیضه‌ها به صورت کامل از بین برود.

خونریزی در بین دو دوره قاعدگی یا قاعدگی شدید در دوره‌های بعدی بهبود خواهد یافت. معمولاً پیشنهاد می‌شود که دوره درمانی را با مراجعه دوباره به متخصص حدود یک یا دو هفته پس از درمان ادامه داده شود تا با استفاده از آزمایشات جدید مشخص شود که بیماری به طور کامل از بین رفته است یا خیر.

در صورتی که فردی به سوزاک مبتلا شده است، باید از برقراری رابطه جنسی با پارتنر خود خودداری نماید تا زمانی که هر دو طرف کاملاً از چنگ این بیماری رهایی یافته باشند. این اتفاق به این دلیل باید رخ دهد که امکان ابتلای دوباره یا انتقال عفونت به افراد دیگر، تا زمانی که بیماری به طور کامل از بین نرفته است وجود دارد. از رابطه جنسی با شریک زندگی خود اجتناب کنید

سوزاک به راحتی از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. در صورت ابتلا به بیماری سوزاک ، هر کسی که اخیراً با وی رابطه برقرار کرده‌اید هم ممکن است این بیماری را داشته باشد. به همین دلیل مهم است که پارتنر اکنون شما و هر کسی که اخیراً با شما رابطه داشته است آزمایشات مخصوص را انجام داده و مورد درمان قرار بگیرد.

عوارض سوزاک

در صورتی که سوزاک در مراحل ابتدایی خود شناسایی و درمان شود، به احتمال زیاد هیچگونه عوارض جانبی به همراه نخواهد داشت. در طرف مقابل، در صورتی که به موقع درمان نشود، می‌تواند به دیگر نقاط بدن سرایت کرده و مشکلات جدی را به وجود بیاورد.

توجه داشته باشید که هر چقدر بیشتر به سوزاک مبتلا شوید، احتمال این که به عوارض جانبی این بیماری هم مبتلا شوید بیشتر می‌شود.

در خانم‌ها؛ سوزاک می‌تواند به ارگان‌های تولید مثل سرایت کرده و مشکلاتی مانند بیماری التهاب رحم (Pelvic Inflammatory Disease) را بوجود آورد. به طور میانگین این اتفاق در ده تا بیست درصد از موارد سوزاک به موقع درمان نشده رخ می‌دهد. بیماری التهاب رحم می‌تواند منجر به درد مزمن رحم، ناباروری و حاملگی بیرون رحمی شود. بیماری التهابی لگن

در حین بارداری، سوزاک می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

  • سقط جنین
  • به دنیا آمدن نوزاد قبل از موعد مقرر
  • به دنیا آمدن نوزاد به همراه Conjunctivitis

در صورتی که نوزاد به طور مناسب با آنتی بیوتیک درمان نشود، ریسک زیادی برای آسیب بینایی دائمی و خطرناک وجود دارد. سوزاک در بارداری

جالب است بدانید که سوزاک در مردان، می‌تواند منجر به عفونت دردآور در بیضه‌ها و پروستات شده که در بعضی موارد ممکن است منجر به ناباروری مردان شود.

در موارد نادر؛ زمانی که سوزاک به موقع درمان نشود، ممکن است وارد جریان خون بدن شده و عفونت‌های کشنده‌ای را در دیگر نقاط بدن بوجود بیاورد. (سپسیس)

سوالات متداول

1 – زنان چگونه به سوزاک مبتلا می‌شوند؟

هر گونه رابطه جنسی دهانی، مقعدی و واژینال که یک طرف از دو طرف آن دارای سوزاک باشد، منجر به مبتلا شدن فرد دیگر به سوزاک خواهد شد.

2 – تشخیص سوزاک در بانوان چگونه است؟

از آن‌جایی که اکثر زنان نشانه‌ای از سوزاک بروز نمی‌دهند، در صورتی که مشکوک به ابتلا به سوزاک باشند باید آزمایش انجام دهند. این آزمایشات مدل‌های مختلف داشته و به صورت نمونه برداری، آزمایش خون و … هستند.

آزمایش خون در منزل

3 – درمان سوزاک در زنان چگونه است؟

درمان سوزاک با استفاده از آنتی بیوتیک به صورت تزریقی یا خوراکی انجام می‌شود. معمولاً از سفتری‌اکسون یا جنتاسیمین و در موارد دیگر از دوکسی‌سایکلین برای درمان بیماری استفاده می‌شود.

آموزش‌های بیشتر

عوارض الکل و ماندگاری آن دربدن
سایر بیماری‌ها

عوارض الکل و ماندگاری آن در بدن

عوارض کبدی الکل و تأثیر طولانی مدت آن بر سلامت کبد کبد یکی از اعضای حیاتی بدن است که وظیفه تصفیه و فرآوری مواد مخرب

سرطان مثانه در مردان
سرطان

سرطان مثانه در مردان چیست؟

سرطان مثانه در مردان: علائم، عوامل خطر و روش‌های پیشگیری سرطان مثانه یک بیماری خطرناک است که اغلب در سلول‌های مثانه، عضوی که مسئول ذخیره

عضو خبرنامه آموزشی ما شوید

آموزش‌های کاربردی برای سلامت شما ایمیل می‌کنیم

مشاوره رایگان بگیرید

سوال خود را از متخصصین ما بپرسید
Call Now Button