صفر تا صد درمان HPV و درمان زگیل تناسلی

درمان ویروس hpv

در این مقاله موضوعات زیر را بررسی می‌کنیم

ویروس hpv ویروسی مقاربتی است که می‌تواند در بدن باعث بروز مشکلاتی همچون زگیل تناسلی و انواع سرطان مانند سرطان دهانه رحم (یکی از شایع‌ترین علل مرگ و میر ناشی از اچ‌پی‌وی در جهان‌) شود. با آگاهی از نحوه انتقال hpv، علائم و درمان آن بهتر می‌توان با خطرات ناشی از آن مقابله کرد. بنابراین لازم است ویروس hpv را بشناسیم تا از ابتلا به آن و انتقال آن به افراد دیگر جلوگیری کنیم. در اینجا می‌پردازیم به این موضوع که ویروس hpv چیست و هر آنچه پیرامون اچ‌پی‌وی لازم است بدانیم.

اچ پی وی چیست؟

ویروس اچ‌پی‌وی (پاپیلومای انسانی) باعث ایجاد یکی از بیماری‌‌های مقاربتی شایع به نام hpv می‌شود. این ویروس بیش از 200 گونه مختلف دارد که تقریبا 40 گونه آن از راه تماس جنسی مستقیم با فردی که مبتلا به hpv است منتقل می‌شوند. دیگر راه‌های انتقال این ویروس از طریق ایجاد تماس‌های نزدیک پوستی با فرد آلوده به اچ‌پی‌وی است. به طور کلی می‌توان ویروس hpv را به دو دسته کم‌خطر و پرخطر تقسیم کرد. نوع پرخطر اچ‌پی‌وی می‌تواند باعث ایجاد سرطان دهانه رحم، مقعد، واژن و انواع دیگر سرطان مرتبط با دستگاه تناسلی یا حتی سرطان دهان و گلو شود.

آیا hpv همان زگیل تناسلی است؟

معمولا نام‌های زگیل تناسلی و hpv را در کنار هم می‌بینید اما دقت کنید که این دو را نباید با هم اشتباه گرفت. در واقع hpv ویروسی است که می‌‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی در نواحی مانند واژن، دهانه رحم و مقعد شود در حالی که زگیل‌های تناسلی در نتیجه ابتلا به اچ‌پی‌وی به وجود می‌آیند. البته لازم به ذکر است که همه انواع hpv نیز منجر به ظاهر شدن زگیل تناسلی نمی‌شوند بلکه تنها برخی از انواع این ویروس زگیل ایجاد می‌‌کنند.

 آیا hpv واقعا قابل درمان است؟

بسیاری از افراد زمانی که به ویروس hpv مبتلا می‌شوند، گاهی خود به خود درمان خواهند شد. اما آیا در همه افراد hpv درمان می‌شود؟ در پاسخ باید گفت خیر همیشه اینگونه نیست و در برخی افراد ممکن است این ویروس به خودی خود از بین نرود. در نتیجه علائم عفونت ظاهر می‌شود و فرد را دچار مشکل خواهد کرد. ما در این مقاله به بسیاری از سوالات شما درباره اچ پی وی پاسخ خواهیم داد. پرسش‌هایی مانند اینکه آیا hpv درمان دارد؟ آیا ویروس hpv درمان قطعی دارد؟ اصلا hpv چگونه درمان می‌شود؟ برای درمان hpv چه باید کرد؟ و بهترین راه درمان hpv چیست؟

آیا بیماری hpv درمان دارد؟ برای درمان hpv چه باید کرد؟

راه‌های درمان ویروس hpv مرتبط با مشکلاتی است که ممکن است این ویروس برای فرد ایجاد کند. بنابراین نمی‌توان از یک یا چند روش مشخص به عنوان روشهای درمان hpv نام برد. درمان ويروس hpv زمانی اهمیت می‌‌یابد که مشکلاتی از قبیل ظاهر شدن زگیل تناسلی مربوط به اچ‌پی‌وی کم خطر(که عموما منجر به سرطان نمی‌شوند) تا موارد پرخطری که منجر به سرطان می‌شوند، برای فرد اتفاق می‌افتد. شما ممکن است hpv داشته باشید ولی به درمان خاصی نیاز نداشته باشید. اما به یاد داشته باشید که تشخیص آن به عهده پزشک است. زیرا گاهی hpv در موارد پرخطر باعث ایجاد تغییراتی در سلول‌ها و ایجاد سلول‌های پیش سرطانی در شخص می‌‌شود. البته در مواردی جدی‌‌تر نیز، درمان hpv های‌ریسک (پرخطر) برای افرادی انجام می‌شود که ویروس اچ‌پی‌وی در بدن آن‌ها مدت‌ها باقی مانده و در نتیجه باعث ایجاد سلول‌های سرطانی شده است. بنابراین هر چند روش خاصی از درمان برای hpv وجود ندارد با این حال علم پزشکی از روش‌های مختلفی برای مبارزه با این ویروس استفاده می‌کند.

راه های درمان hpv در زنان

راه‌های درمان hpv در زنان باید با انجام آزمایشات مختلف و به تشخیص پزشک انتخاب شوند. در زنان، پزشک ممکن است با استفاده از یک سواب از سلول‌های دهانه رحم، مانند زمانی که تست پاپ انجام می‌شود، نمونه بگیرد و آن را برای انجام آزمایشات بیشتر به آزمایشگاه بفرستد. آن‌ها در تجزیه و تحلیل‌های آزمایشگاهی به دنبال یافتن اثرات اچ پی وی، DNA یا مواد ژنتیکی خاصی در سلول‌ها هستند. پس از بررسی‌های دقیق و بررسی وضعیت فرد، روش درمان hpv مناسب برای او توسط پزشک مشخص خواهد شد. اگر پزشک متوجه شود که شما دچار نوعی hpv هستید که می‌تواند منجر به سرطان شود، ممکن است به شما پیشنهاد کند که آزمایش پاپ را تکرار کنید تا بتواند علائم تغییرات غیرطبیعی سلولی را مشاهده کند. تغییرات غیرطبیعی سلولی دهانه رحم ممکن است علامت هشدار دهنده‌ای برای سرطان رحم باشد. گاهی اوقات تغییرات سلولی به نام دیسپلازی دهانه رحم، تغییرات سلولی پیش سرطانی یا اپیتلیال دهانه رحم خود به خود بهبود می‌یابند. در اینصورت اگر پزشک بخواهد به درمان hpv در زنان بپردازد، ممکن است از راه‌های درمان hpv زیر استفاده کند:
• انجماد: این روش شامل انجماد سلول های غیرطبیعی با نیتروژن مایع یا دی اکسید کربن است.
• لیزردرمانی: از پرتوهای لیزر نیز برای سوزاندن سلول های غیرطبیعی استفاده می‌شود.
• الکتروسرجری: در این روش، از جریان الکتریکی برای برداشتن سلول‌های غیرطبیعی یا مبتلا به hpv استفاده می‌شود.

راه‌های درمان hpv در آقایان

می‌توان گفت درمان hpv در مردان همان درمان مشکلات سلامتی است که اچ‌پی‌وی ایجاد کرده است. برای مثال یکی از راه‌های درمان hpv در مردان، درمان زگیل تناسلی ظاهر شده در اثر این ویروس است. بیمار می‌تواند کرم‌هایی که پزشک برایش تجویز کرده است را در منزل استفاده کند یا در صورت نیاز از روش‌های دیگری مانند جراحی و انجماد استفاده کند. البته برخی پزشکان درمان زودهنگام زگیل را مناسب نمی‌دانند، زیرا معتقدند که زگیل‌ها گاهی می‌توانند خود به خود از بین بروند. همچنین ظاهر شدن همه زگیل‌ها ممکن است زمان ببرد. بنابراین فردی که به محض ظهور زگیل‌ها، آن‌ها را درمان می‌کند ممکن است بعدا به درمان‌های دیگری نیز احتیاج پیدا کند.
نحوه درمان hpv در مردان، زمانی جدی تر خواهد شد که اچ پی وی باعث مشکلاتی مانند سرطان مقعد می‌شود. سرطان مقعد را می توان با پرتودرمانی، شیمی درمانی یا جراحی درمان کرد. درمان های خاص به این موضوع بستگی دارد که سرطان در چه مرحله‌ای است و چقدر پیشرفت کرده است.

درمان hpv در بارداری

نحوه درمان hpv در زنان باردار متفاوت است. زنانی مبتلا به اچ پی وی ممکن است نگران باشند که این ویروس ممکن است به جنین آن‌ها آسیبی برساند. در بسیاری از موارد ابتلای مادران به hpv، این ویروس به جنین در حال رشد منتقل نشده است. با این حال موارد نادری نیز وجود داشته است که زگیل تناسلی حاصل از اچ پی وی به جنین منتقل شده و او را دچار زگیل در ناحیه گلو و دهان کرده است. در چنین شرایطی برای جلوگیری از انسداد راه تنفس جنین، زگیل‌ها با استفاده از جراحی برداشته می‌شوند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، قبل از شروع درمان hpv که می‌تواند بر بارداری شما تاثیر بگذارد، به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا درمان hpv در بارداری می‌تواند بر روی مادر و جنین تاثیراتی بگذارد، بنابراین ممکن است در صورت تشخیص پزشک، لازم باشد که درمان را تا بعد از دوره زایمان خود به تعویق بیندازید.

درمان زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی توده‌هایی هستند که در اثر عفونت hpv ایجاد می‌شوند که ممکن است صاف یا برجسته باشند. آن ها می‌توانند کوچک یا بزرگ، صورتی یا رنگ پوست شما باشند. زگیل تناسلی می‌تواند روی دهانه رحم، بیضه، کشاله ران، مقعد یا آلت تناسلی ظاهر شود. درمان زودهنگام زگیل‌ها بلافاصله پس از ظاهر شدن ایده خوبی نیست و ممکن است این کار باعث رشد بیشتر آن‌ها شود و نیاز به درمان بیشتر داشته باشند. hpv نوع 6 و نوع 11 که مرتبط با زگیل تناسلی هستند، معمولا تمایل دارند تا حدود 6 ماه رشد کنند و سپس تثبیت شوند. گاهی اوقات زگیل تناسلی بدون درمان از بین می‌رود. درمان قطعی زگیل تناسلی بستگی به نوع عفونت اچ‌پی‌وی و وضعیت بیمار دارد. برخی اوقات درمان زگیل تناسلی با استفاده از کرمی که پزشک تجویز می‌کند نیز امکان پذیر است که معمولا پس از چند هفته باعث محو شدن بافت زگیل می‌شود. اما گاهی نیز این روش باعث بدتر شدن زگیل‌ها می‌شود و برای برداشتن آن‌ها پزشک مجبور به استفاده از روش‌های دیگری مانند جراحی می‌شود. به طور کلی، درمان زگیل‌های کوچک‌تر آسان تر از زگیل‌های بزرگ‌تر است. همچنین معمولا زگیل بر روی پوست مرطوب در مقایسه با پوست خشک، پاسخ بهتری به درمان می‌دهد.

درمان زگیل تناسلی در خانمها

در زنان زگیل تناسلی در داخل یا اطراف واژن، مقعد یا روی دهانه رحم ظاهر می‌شود. درمان زگیل تناسلی در زنان با برداشتن زگیل‌ها می‌تواند به تسکین علائم و نیز کاهش خطر انتقال عفونت به افراد دیگر کمک کند. درمان زگیل تناسلی زنان ممکن است شامل درمان‌های موضعی مانند استفاده از کرم و داروهای دیگر باشد که معمولا برای برطرف کردن زگیل‌های کوچک مفید هستند. در صورتی که اندازه زگیل‌ها بزرگتر باشد یا در موارد خاص دیگر به تشخیص پزشک از روش جراحی، لیزر یا انجماد نیز استفاده خواهد شد. به هر حال ممکن است در مواردی برخی زگیل‌ها حتی پس از برداشتن و درمان نیز مجددا برگردند و هنوز هم قابلیت انتقال ویروس را داشته باشند.

درمان زگیل تناسلی در آقایان

در مردان، زگیل‌ها ممکن است روی آلت تناسلی، بیضه یا اطراف مقعد ظاهر شوند. برای مردان  آزمایش hpv وجود دارد که بتواند ویروس زگیل تناسلی را پیدا کند. تنها انجام معاینات منظم می‌تواند مفید باشد. درمان زگیل تناسلی مردان نیز مانند زنان، در مواردی شامل درمان hpv در خانه با استفاده از کرم‌هایی است که پزشک تجویز می‌کند و چنانچه برطرف نشود، می‌توان از روش جراحی یا انجماد برای برداشتن آن‌ها استفاده کرد.

برای درمان hpv به چه دکتری مراجعه کنیم

هنگام مراجعه جهت درمان، پزشک می‌تواند علائم اچ پی وی از جمله زگیل‌های تناسلی را به روش‌های مختلفی مانند لیزر از بین ببرد. درمان معمولا ادامه می‌‌یابد تا زمانی که پزشک مطمئن شود که علائم hpv شما دیگر ادامه نمی‌یابد. زیرا در صورتی که نشانه‌های اچ پی وی ادامه پیدا کنند ممکن است نیاز به تغییراتی در روند درمان باشد. اگر به دنبال دکتر برای درمان hpv هستید بهترین گزینه می‌تواند شامل متخصص اورولوژیست، زنان و زایمان یا پوست باشد. هزینه درمان hpv نیز بستگی به نوع درمان و وضعیت پیشروی اچ‌پی‌وی در بیمار دارد.

آیا hpv درمان قطعی دارد؟

هیچ درمانی برای hpv وجود ندارد مگر با واکسن hpv. اما کارهای زیادی می‌توانید برای ایمن ماندن در برابر اچ پی وی انجام دهید و تا حدودی قابل پیشگیری است. زیرا واکسن‌هایی وجود دارند که می‌‌توانند از انواع پرخطر hpv و انواعی که باعث زگیل تناسلی می‌شوند جلوگیری کنند. گاهی نیز در صورت ابتلا، بدن شما قبل از ایجاد هر گونه مشکل جدی با hpv مبارزه می‌کند و آن را از بین می‌برد.

درمان HPV در طب سنتی؛ آیا امکان پذیر است؟

با توجه به اینکه امروزه طب سنتی نسبت به گذشته محبوبیت بیشتری یافته است، درمان hpv در طب سنتی نیز گزینه‌ای است که می‌توان در نظر گرفت. برای درمان hpv در طب سنتی به این موضوعات پرداخته می‌شود که برای درمان hpv چه بخوریم؟ داروی گیاهی برای درمان hpv چیست؟ در این روش برای برطرف کردن زگیل‌ها به روش خانگی تجویزهایی داده خواهد شد که البته استفاده از هر یک از این روش‌های سنتی باید توسط پزشک شما تایید شود.

اچ پی وی 16 چیست؟ راههاي درمان hpv 16

انواع مختلفی از ویروس اچ‌پی‌وی وجود دارد که هر کدام با یک عدد نامگذاری شده است. از میان این انواع، hpv 16 و hpv 18 انواع پرخطری هستند که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و واژن را در زنان و همچنین سرطان آلت تناسلی مردانه را افزایش می‌دهند. این سویه‌ها همچنین می‌توانند باعث سرطان مقعد و سرطان گلو در مردان و زنان شوند. البته مثبت بودن تست hpv 16 و hpv 18 به این معنی نیست که شما به سرطان دهانه رحم یا انواع دیگر مبتلا خواهید شد اما نشان می‌دهد که خطر ابتلا به سرطان در شما بیشتر است. راه‌های درمان ویروس hpv 16 بیش‌تر به روش‌های درمان hpv در گلو و حلق ارتباط می‌یابند زیرا بر طبق آمار موجود، hpv باعث ایجاد 70 درصد از سرطان‌های حلق و دهان در امریکا می‌شود که در حدود 95 درصد از آن‌ها در نتیجه ابتلا به hpv16 ایجاد شده اند.

آموزش‌های بیشتر

تفاوت بواسیر، قارچ و زگیل تناسلی
hpv

تفاوت زگیل تناسلی، قارچ و بواسیر

تفاوت میان بواسیر و قارچ و زگیل تناسلی پاپیلوما ویروس انسانی (HPV) امروزه یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی میان افراد دنیاست. این ویروس که دارای

5 زگیل تناسلی خطرناک
hpv

 5 زگیل تناسلی خطرناک

5 زگیل تناسلی خطرناک   زگیل‌های تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های انتقال یافته از طریق رابطه جنسی در سراسر دنیا هستند که توسط بعضی از انواع

مشاوره رایگان بگیرید

سوال خود را از متخصصین ما بپرسید
Call Now Button