عوارض و خطرات زگیل تناسلی

عوارض و خطرات زگیل تناسلی

در این مقاله موضوعات زیر را بررسی می‌کنیم

عوارض و خطرات زگیل تناسلی

زگیل تناسلی نوعی عفونت انتقال یافته از طریق رابطه جنسی است که در اطراف یا داخل نواحی تناسلی و مقعد دیده می‌شود. رشته‌های مشخصی از انواع ویروس‌های HPV هستند که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند. اگرچه که تا به امروز همچنان درمانی قطعی برای HPV وجود ندارد، اما زگیل‌های تناسلی ناشی از این ویروس را می‌توان درمان کرد. زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا واژینال از فرد آلوده به فرد دیگر منتقل می‌شود.

درمان HPV

همان‌طور که اشاره شد زگیل‌های تناسلی مشخصاً در نواحی تناسلی و مقعد و دهان می‌توانند دیده شوند، به طور دقیق می‌توانید آن‌ها را در نواحی زیر در صورت آلوده شدن مشاهده نمایید:

 • نواحی کشاله ران
 • مقعد
 • آلت تناسلی
 • بیضه‌ها
 • واژن (شامل درون آن هم می‌شود)، دهانه واژن، لب‌های کناری و رحم
 • لب‌ها، دهان، زبان یا گلو

زگیل ناحیه تناسلی

زگیل‌های تناسلی بر روی مرد و زن تاثیر می‌گذارند. این موضوع بیشتر در میان نوجوانان و جوانان رایج است. مردان مقداری بیشتر از زنان در خطر ابتلا به این بیماری هستند. طبیعتاً در صورتی که هر شخص رابطه جنسی امن را نادیده بگیرد و پارتنرهای جنسی متعددی داشته باشد، ریسک بالاتری برای ابتلا به این بیماری خواهد داشت.

به طور تقریبی سالانه 400 هزار نفر که معمولاً بیشتر از نوجوانان و افرادی که در دهه سوم زندگی خود هستند تشکیل می‌شوند، به زگیل تناسلی مبتلا می‌گردند. ویروسی که این زگیل‌ها را ایجاد می‌کند یعنی HPV شایع‌ترین بیماری مقاربتی دنیاست. سالانه میلیون‌ها نفر به HPV مبتلا می‌شوند. این ویروس دارای انواع مختلفی است که همه آن‌ها منجر به ایجاد زگیل تناسلی نمی‌شوند و در واقع، تنها رشته‌های 6 و 11 ویروس هستند که زگیل‌ها را ایجاد می‌کنند.

انتقال زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی و ویروس پاپیلوما که ایجاد کننده آن است هر دو به شدت مسری هستند. همان‌طور که اشاره شد در حال حاضر درمانی برای HPV وجود ندارد و بنابراین در صورتی که به آن مبتلا شوید، از شر آن خلاص نخواهید شد و می‌توانید آن را به بقیه منتقل نمایید. حتی در صورتی که علائم زگیل تناسلی را نداشته باشید یا آن‌ها را از بین برده باشید، باز هم ممکن است شخص دیگری را به این عارضه دچار کنید.

زگیل تناسلی از طریق تماس پوست به پوست در زمان رابطه جنسی منتقل می‌شود. رشته متفاوتی از HPV باعث ایجاد نوعی از زگیل‌ها می‌شود که در مناطق دیگری از بدن دیده می‌شوند. بدین معنی که شما نمی‌توانید با لمس کردن خود یا کسی که دارای زگیل در نواحی دست یا پاهایش است، به زگیل تناسلی دچار شوید.

زگیل روی دست یا پا

زگیل‌های تناسلی به شیوه‌های زیر منتقل می‌شوند:

 • رابطه جنسی مقعدی و واژینال
 • لمس کردن نواحی تناسلی
 • رابطه دهانی با شخصی که دارای HPV یا زگیل تناسلی است
 • رابطه دهانی با کسی که دارای HPV بوده و در نواحی لب‌ها، دهان یا زبان خود دارای زگیل تناسلی است

زگیل تناسلی در دهان

لازم به ذکر است که ممکن است فردی به رشته 6 یا 11 ویروس HPV که ایجاد کننده زگیل هستند مبتلا باشد، اما دارای زگیل تناسلی نباشد. بدین معنی که ممکن است فرد بدون این که بداند حامل ویروس است، آن را به شخص دیگری انتقال دهد. به همین دلیل است که تشخیص این که کدام پارتنر فرد را مبتلا کرده کار سختی است.

زگیل‌ها به طور کلی ظاهری سخت، همرنگ پوست به همراه تکه‌های سفید یا خاکستری دارند. زگیل‌های تناسلی عموماً ظاهری گل کلم مانند دارند اگرچه که بعضی از آن‌ها هم صاف هستند. زگیل‌های تناسلی معمولاً دردناک نیستند و منجر به موارد زیر می‌شوند:

 • خونریزی ملایم
 • احساس سوزش
 • احساس ناراحتی
 • التهاب و خارش ناحیه تناسلی

بعضی از زگیل‌ها بسیار کوچک هستند اما باز هم می‌توانید آن‌ها را دیده و حس کنید. بعضی اوقات زگیل‌ها به صورت گروهی در کنار یکدیگر رشد می‌کنند یا خیلی بزرگ می‌شوند. اکثر زگیل‌ها در ابتدا ظاهری کوچک و نرم دارند و ممکن است قابل شناسایی نباشند.

زگیل‌های تناسلی و HPV همان‌طور که بالاتر اشاره شد اکثراً تا آخر عمر به همراه بیماران هستند. بدین معنی که حتی با روش‌های درمانی برداشت زگیل‌ها، ممکن است آن‌ها دوباره برگردند.

روش های درمان زگیل

هر شخصی ممکن است واکنش متفاوتی نسبت به روش‌های درمانی برای از بین بردن زگیل‌ها داشته باشد. به همین دلیل بهتر است در صورتی که به آن‌ها مبتلا هستید، ابتدا با پزشک متخصص برای اتخاذ بهترین روش درمانی برای خود مشورت نمایید.

زگیل‌های تناسلی هیچ مشکل سلامتی خطرناکی را ایجاد نمی‌کنند چرا که رشته‌هایی از ویروس HPV که موجب ایجاد آن‌ها هستند در زمره انواع ریسک پایین ویروس قرار می‌گیرند. رشته‌های HPV که می‌توانند منجر به بیماری‌های خطرناکی مانند سرطان شوند، آن‌هایی نیستند که زگیل تناسلی ایجاد می‌کنند. بنابراین زگیل تناسلی نمی‌تواند منجر به سرطان شود.

زگیل تناسلی نمی تواند منجر به سرطان شود

در صورتی که مادر بارداری در حین دوران بارداری خود به زگیل تناسلی مبتلا شود، سطح هورمون‌های وی ممکن است منجر به بزرگ شدن، تکثیر شدن یا خونریزی زگیل‌ها شود. علاوه بر این، هر چند به ندرت، اما ممکن است مشکلات زیر هم رخ دهد:

 • یک زگیل بزرگ یا گروهی از زگیل‌ها کانال زایمان را می‌بندند، در این صورت شاید لازم شود مادر از روش C Section برای زایمان استفاده کند.
 • HPV به نطفه انتقال پیدا می‌کند و منجر به ایجاد زگیل در مجرای هوایی آن می‌شود. این شرایط بسیار نادر است.

واکسن HPV می‌تواند از افراد در برابر یک سری از انواع این ویروس محافظت کند، که شامل نوعی که منجر به زگیل تناسلی و یک سری از سرطان‌ها می‌شود هم هست. بیش از 100 مدل HPV وجود دارد و حتی در صورتی که در حال حاضر دارای نوعی از HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود باشید، باز هم زدن واکسن از شما در برابر دیگر رشته‌های خطرناک این ویروس محافظت می‌کند.

واکسیناسیون HPV

سوالات متداول

1 – زگیل تناسلی چقدر دوام دارد؟

از آن‌جایی که تا به امروز درمانی برای ویروس HPV پیدا نشده است، طبیعتاً این ویروس و زگیل تناسلی حاصل از آن همیشه مهمان بدن ما خواهند بود، بدین معنی که حتی با درمان زگیل تناسلی باز هم در آینده شاید دچار آن بشوید.

2 – آیا زگیل تناسلی باعث ایجاد سرطان می‌شود؟

خیر، رشته‌هایی از ویروس HPV که ممکن است منجر به سرطان شوند، متفاوت از رشته‌هایی از این ویروس هستند که موجب ایجاد زگیل‌های تناسلی می‌شوند.

3 – آیا واکسنی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

واکسن HPV که با نام گارداسیل شناخته می‌شود، می‌تواند از ما در برابر یک سری از مدل‌های این ویروس که شامل رشته‌های ایجاد کننده زگیل تناسلی هم هست، محافظت کند.

محافظت در برابر زگیل تناسلی

4 – چطور از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کنیم؟

در صورتی که از لحاظ جنسی فعال هستید، بهتر است همیشه نکات مربوط به رابطه جنسی امن را رعایت کنید، واکسن HPV را بزنید، سعی کنید یک پارتنر جنسی ثابت داشته باشید و به صورت مکرر آزمایشات مربوط به تشخیص بیماری‌های مقاربتی را انجام دهید.

آموزش‌های بیشتر

عوارض الکل و ماندگاری آن دربدن
سایر بیماری‌ها

عوارض الکل و ماندگاری آن در بدن

عوارض کبدی الکل و تأثیر طولانی مدت آن بر سلامت کبد کبد یکی از اعضای حیاتی بدن است که وظیفه تصفیه و فرآوری مواد مخرب

سرطان مثانه در مردان
سرطان

سرطان مثانه در مردان چیست؟

سرطان مثانه در مردان: علائم، عوامل خطر و روش‌های پیشگیری سرطان مثانه یک بیماری خطرناک است که اغلب در سلول‌های مثانه، عضوی که مسئول ذخیره

مشاوره رایگان بگیرید

سوال خود را از متخصصین ما بپرسید
Call Now Button